Kada treba da posetim doktora specijalistu i fizijatra?
Manje povrede možemo sanirati oblozima i odmorom, ali ukoliko se neodgovorno ponašamo prema sopstvenom telu, uzvratiće nam istom merom. Ignorisanje jedne povrede utiče na njeno pogoršanje, ali i na izazivanje druge. Ali kada je lečenje kod kuće korektno, a kada treba da se obratite doktoru?
1.Bol se nastavlja i nakon tri ili četiri dana odmora i stavljanja hladnih obloga
Uganuli ste nogu ili zadobili sportsku povredu? U narednih par dana treba da ograničite kretanje i bar 20 minuta dnevno stavljate hladne obloge. Ukoliko se nakon nedelju dana simptomi vrate, treba da se posavetujete doktorom i fizioterapeutom.
2. Akutni bol
Kada su u pitanju ozbiljnije povrede simptomi se iznova vraćaju i ne prestaju sve dok ne počnete da radite na izlečenju.
3. Prelom ili teže uganuće
Povrede kao što su prelom kosti ili pokidan mišić su vrlo lako uočljive i u gotovo uvek znate kako su nastale. I vrlo brzo ćete primetiti promene na svom telu koje su jasan znak da treba da posetite lekara ili fizioterapeuta.
4. Lekovi protiv bolova nisu učinkoviti
Lekovi protiv bolova su nekada neophodni, ali nisu uvek učinkoviti .
5. Bol je akutan i oštar
Jak, oštar bol koji je centralizovan i ne može se sanirati oblozima najčešće je znak ozbiljnije povrede.
6. Vidljive promene
Vi najbolje poznajete svoje telo . Ukoliko , na primer, nakon treninga primetite da vam je članak otekao ili nakon plivanja ne možete da podignete ruku, poslušajte svoje telo. U suprotnom možete pogoršati stanje ili izazvati još jednu povredu.
Prevencija je pola zdravlja – Uradite to za sebe!