Danka Todorović: Porodilje mi se nakon porođaja javljaju srećne i zadovoljne!
Prva radionica u okviru obuke za trudnice „Mamin San“ održaće se 17. maja. Buduće mame će prolaziti kroz dvanaestonedeljni program tokom kojeg će imati psihofizičke pripeme za dolazak bebe na svet. A šta će tačno raditi na radionicama i zašto je ova obuka korisna?
Razgovorali smo sa babicom Dankom Todorović koje je osmislila i osnovala program Mamin San.
Zašto je obuka za trudnice Mamin San korisna?
Psihofizička priprema je važna jer pored sticanja kondicije, trudnice stiču i znanje o tome koji su prvi znaci za polazak u porodilište, kako da pravilnim disanjem umanje bol tokom kontrakcija, uče tehnike relaksacije kao i koje ih procedure čekaju u porodilišu. Jednostavno, naučiće sve o onome što prethodi porođaju, ali i o periodu nakon dolaska bebe na svet. Cilj vežbi je savladavanje straha od nepoznatog, ohrabrivanje trudnica, a krajnji rezultat njihova spremnost za ulazak u ulogu majke.
Kako ste došli na ideju da osnujete ovaj program?
Iz ljubavi prema svom poslu. Po zanimanju sam babica i zaista uživam u radu sa trudnicama. Nakon porođaja sam definitivno odlučila da se bavim edukacijom trudnica jer sam shvatila koliko je kvalitetna priprema važna i u čemu se ogleda značaj dobre informisanosti.
Da li je među budućim mamama bilo i onih koje ne prolaze prvi put kroz trudnoću?
Naravno, ima mama koje u prvoj trudnoći nisu prošle kroz program, ali sada žele da budu spremnije i lakše prođu kroz sve što ih čeka.
Šta je to što će učesnice naučiti tokom dvanaestonedeljnog programa?
Šta da spakuju u torbu za porodilište, tipove disanja, relaksaciju, pravilno napinjanje koje je jako važno u toku porođaja, sve o dojenju, kupanju i pravilnom povijanju bebe. Zaista se trudim da sa njima prođem i kroz te prve dane koji ih očekuju posle porođaja.
I kako te pripreme utiču na njih?
Posle psihofizičke pripreme više nisu zabrinute i u potpunosti su spremne za dolazak bebe na svet i svoju novu ulogu. Ne moraju da gube vreme čitajući forume i pretražujući internet jer savladaju sve što je potrebno na vežbama. Mogu slobodno da se prepuste čarima majčinstva i uživaju sa svojom bebom.
A u čemu se ogleda značaj fizičke pripreme?
U poboljšanju fizičke kondicije koja im je od izuzetne važnosti i jačanju trbušnog mišića. Vežbe su prilagođene trudnicama, lagane su ali sasvim dovoljne da se njihovo telo pripremi za porođaj.
Mogu li trudnice zaista dočekati porođaj mirne i spremne?
Da, zaista mogu, za to su najbolji dokazi moje porodilje koje mi se jave odmah posle porođaja, srećne i nasmejane. Takođe, one shvate tek posle porođaja koliko im je značilo što su dolazile redovno, jer nije trudnicama bas uvek zgodno da dolaze i vežbaju u poslednjem trimestru. Ipak, svaki trud se na kraju isplati. Njihovi osmesi i pozitivna iskustva su moja snaga i moja sreća, jer sa svakom od njih saosećam i posvetim im se maksimalno.
Moja škola je dokaz da se za porođaj moze savršeno pripremiti u jednoj lepoj, pozitivnoj, atmosferi, pa tako kad dođemo do kraja, trudnicama i meni bude baš krivo sto se rastajemo, ali ja znam da za njih tek dolazi najlepši period, radujem se i učestvujem u njihovoj sreći.