Vežbanje i alkohol
Da li jedan izlazak nedeljno poništava sav trud?
Da li jedan izlazak nedeljno poništava sav trud?
Svakodnevno provodite po osam sati u kancelariji, jedva nekako uspevate da odete na trening i borite se sa svakodnevnim obavezama. Moglo bi se reći da ste prilično vredni i disciplinovani.
I onda konačno dođe subota – dan kada ćete proslaviti uspešnu nedelju uz piće. Ili dva. A možda malo više. Zašto bi to bio problem, pa sigurno vam neće toliko škoditi?
Umerna konzumacija sigurno neće. Slobodno uživajte, ali obratite pažnju jer ukoliko vam ovaj način opuštanja pređe u naviku sav napor koji ste uložili na treninzima pašće u vodu. Zašto?
Dehidriranost
Alkohol je prirodni diuretik i što ga više pijete, vaše telo upada u stanje dehidriranosti. Nakon samo nekoliko piva izgubićete značajan broj elektrolita koji su potrebni za mišićnu kontrakciju. A vežbanje se bazira na mišićnoj kontrakciji. Jasno vam je gde nastaje problem?
Šećer u krvi
Nakon prvog pića, vaša jetra je toliko fokusirana na obradu alkohola da počinje da „zabušava“ kada je u pitanju proizvodnja glukoze. Nizak šećer u krvi utiče na vašu energiju, koordinaciju, reflekse i koncentraciju tokom treninga. Takođe možete osećati vrtoglavicu i mučninu kao da ste pretrenirani.
Mlečna kiselina
Jetra će vam biti prezauzeta čišćenjem tela od toksina i jednostavno neće uspeti da razbije nakupljenu mlečnu kiselinu u mišićima što uzrokuje upalu, smanjenje eksplozivnosti pokreta tokom treninga i osećaj slabosti.
Hormoni
Alkohol može negativno uticati na hormone koji deluju na proces spavanja i rast mišića. A dobar san je ključan za oporavak nakon treninga. Nakon duge, česte konzumacije, alkohol kod muškaraca izaziva smanjen nivo testosterona. Muškraci sa manjkom testosterona nemaju samo smanjen interes za obavljanjem fizičkih aktivnosti, već i manjak snage.
Kalorije
Kalorije koje se nalaze u alkoholu su prazne i nemaju nutritivnu vrednost. Većina alkoholnih pića sadrži čak i vitamine i minerale, ali u veoma malim količinama. Konzumiranje alkohola smanjuje nivo masti u organizmu, ali i crpi energiju. Dakle, dok naše telo skladišti hranljive materije, proteine, ugljene hidrate i dobre masti koje su nam neophodne jer pružaju energiju, alkohol s druge strane crpi tu energiju i zaustavlja određene procese u organizmu, uključujući apsorbciju hranljivih materija i masti.
Umerena konzumacija verovatno neće značajno usporiti vaš put do rezultata. Ipak, ukoliko primetite da imate manje energije, da ste depresivni i nemotivisani, pokušajte da zamenite večernji izlazak nekom drugom aktivnošću. I osluškujte svoje telo. Možda alkohol uopšte nije toliko bezazlen kao što mislite.