Rehabilitacija nakon preloma kosti
Fizikalna terapija ima značajnu ulogu u lečenju i osposobljavanju pacijenata sa težim i lakšim povredama i sastavni je deo trenažnog i takmičarskog procesa u sportu. Jedna od usluga Ambulante za fizikalnu terapiju je upravo rehabilitacija nakon preloma kosti.
Prelom ili fraktura je povreda koju karakteriše prekid kontinuiteta koštanog tkiva koji nastaje usled dejstva sile koja prevazilazi čvrstinu kosti. Na vrstu preloma utiču mehanizam povrede, snaga sile koja deluje na kost, smer njenog delovanja i osobine kosti.
Koliko traje zarastanje?
Svaki prelom je drugačiji i zato je teško precizno odrediti koliko traje zarastanje i potpuno saniranje povrede. Ukoliko se pacijent na vreme obrati lekaru i dobije adekvatnu pomoć, prelom može potpuno zarasti i za manje od tri meseca.
Na koji način fizikalna terapija pomaže?
Na početku je cilj fizikalne terapije da se povređeni što pre osposobi za hodanje, bilo samostalno ili uz pomoć štaka, uz razradu pokreta ekstremiteta koji nisu imobilisani. Kod prostijih preloma, fizikalni tretman počinje odmah nakon frakture i to magnetno-impulsnim poljem u cilju formiranja veće količine kalusa, a nakon desetak dana (u zavisnosti od preloma) uključuju se interferentne struje i statičke kontrakcije.
Nakon skidanja gipsa, počinje se sa primenom hidro-kinezi terapije (samo aktivne vežbe, pasivne ne treba sprovoditi sve dok kalus nije solidan). Po potpunom srastanju komplikovanih preloma, potreban je intenzivan nastavak fizikalne terapije u rehabilitacionim centrima.
Plivanje pomaže
Plivanje blagotovorno utiče na psihu, kardio-vaskularni sistem, pluća, razvoj mišićnog i zglobnog aparata, pomaže pri otklanjanju ili ublažavanju deformiteta kičmenog stuba i drugih obolenja.
Boravak u bazenu će pozitivno uticati na vaš oporavak, ali i na raspoloženje. Uz terapiju u Ambulanti za fizikalnu terapiju i rehabilitaciju čekaće vas i besplatni termini na bazenu.
Koje vežbe se preporučuju?
Fizijatri nakon skidanja gipsa preporučuju elektrostimulaciju, terapiju magnetima i elektroterapiju kako bi se aktivirao zglob i ubrzalo zarastanje preloma. Vrstu i trajanje terapije fizijatar određuje nakon pregleda povređenog dela tela i snimka kosti napravljenog posle skidanja gipsa. Rana primena hidroterapije i vežbe po preporuci fizijatra ubrzavaju rehabilitaciju, a neke od njih pacijent može da radi i dok mu je povređeno mesto imobilisano.
Vaš proces oporavka ne mora trajati dugo. Učinite ga što prijatnijim!