Da li je plivanje tokom trudnoće bezbedno?
Ali da li je plivanje tokom trudnoće bezbedno i šta je to što treba da znate pre nego što se opustite i oslobodite napetosti i stresa? Razgovarali smo sa višim strukovnim terepeutom iz Ambulante za fizikalnu terapiju i rehabilitaciju, Dorđem Đorđevićem.
Da li trudnice smeju da plivaju?
Trudnicama je dozvoljeno da plivaju samo u čistom bazenu uz pratnju stručnog lica i u određenim uslovima koje bazen treba da ispunjava.
Koji stilovi se preporučuju određenim mesecima trudnoće?
Stilovi koje trudnica sme da koristi razlikuju se u zavisnosti od stadijuma trudnoće i to do pet meseci svakim stilom koji trudnici odgovara, a posle petog meseca samo leđni i prsni stil dolaze u obzir.
Kakva treba da bude temperatura vode?
Temperatura vode mora biti striktno od 28 do 31 stepeni u suprotnom je plivanje strogo zabranjeno.
Kada plivanje u trudnoći nije bezbedno?
Plivanje u trudnoći nije bezbedno kada je trudnoća rizična u bilo kom smislu, kada je trudnica prešla 36. nedelju i kada uslovi vode nisu optimalni .
Na šta treba obratiti pažnju?
Najviše treba obratiti pažnju na prilaz, tj. bezbedan ulazak u bazen i izbegavati plivanje sa većom grupom ljudi u okolini. Ali i na pravilno izvođenje aktivnosti u bazenu u saradnji sa stručnim licem.
Kako plivanje utiče na bebu?
Plivanje nikako ne može štetno uticati na bebu osim ukoliko trudnica previše vremena provodi pod vodom, odnosno roni, što nije dozvoljeno zbog rizika od dekompresione bolesti. Sve ostale aktivnosti nikako ne mogu loše uticati na bebu.
Postoji li povezanost između dobre kondicije i lakog porođaja?
Da bi trudnica lakše podnela porođaj kao i da bi lakše povratila željenu kilažu posle porođaja preporučuje se vežbanje u trudnoći, a vežbe u bazenu su idealne za poboljšanje mišićnog tonusa kao i za otklanjanje pritiska sa zglobova i lumbalnog dela pogotovo u poodmaklom stadijumu trudnoće.