Bolest modernog doba
Zavisnost od hrane
Kada čujemo reč zavisnost, hrana nam sigurno nije prva asocijacija. Većini ljudi obično padne na pamet zavisnost od droge ili alkohola. Možda bi bilo drugačije kada bismo pušili šećer ili vikendom ispijali gazirana pića u ogromnim količinama. U tom slučaju bi zavisnost od hrane možda dobila pažnju koju zaslužuje. Danas su fizički, psihički i socijalni efekti ove vrste zavisnosti u porastu i zaslužuju da budu shvaćeni izuzetno ozbiljno.
Brza hrana ima snažan uticaj na centre za “zadovoljstvo” u mozgu. Najveću zavisnost stvaramo od hrane koja sadrži ugljenohidrate jer nam donose najviše zadovoljstva. Konzumacija uzrokuje oslobađanje dopamina, hemisjke supstance u mozgu čija aktivacija čini da se osećamo dobro, baš kao što to čine i narkotici.
Kada je u pitanju dopamin, hemija prednjači nad samokontrolom. Jednostavno “prevari” mozak, a to znači da zavisnost od hrane nije povezana samo sa manjkom samokontrole, već i sa potrebom za dobro poznatom hemijskom reakcijom.
Kako da znate da li ste zavisnik?
1.Da li žudite za određnom vrstom hrane čak i kada ste siti?
2.Da li pojedete više nego što ste nameravali kada unosite hranu za kojom ste žudeli?
3.Da li jedete to jelo do momenta kada izazovete mučninu?
4.Da li osećate krivicu nakon tog obroka, ali svejedno uradite istu stvar ponovo?
5.Da li izmišljate izgovore zašto ćete jesti hranu za kojom žudite?
6.Da li ste pokušali da prekinete ovu naviku, ali niste uspeli?
7.Da li krijete svoje navike od drugih ljudi?
8.Da li osećate kao da nemate kontrolu kada je u pitanju nezdrava hrana za kojom žudite?
Prema Američkoj asocijaciji psihologa, ovih osam simptoma se smatraju tipičnim kada je u pitanju zavisnost od hrane. Ukoliko ste odgovorili potvrdno na četiri do pet pitanja, sasvim je moguće da imate problem. A ukoliko je odgovor bio potvrdan na šest ili više pitanja, vrlo je verovatno da ste zavisnik od hrane.
Zavisnost od hrane je nešto što ne smete ignorisati jer može dovesti do ozbiljnih bolesti kao što su gojaznost, dijabetes tipa 2 i srčana oboljenja.Osim fizičkih, ova zavisnost uzrokuje i psihičke probleme: depresiju, anksioznost i manjak samopouzdanja. Može uticati i na vaš društveni život i odnose sa ljudima. Ipak, možete joj stati na put. Baš kao i svakoj drugoj zavisnosti. Isto kao što se lečeni alkoholičar suzdržava od alkohola čak i kada je to društveno prihvatljivo, tako će i zavisnik od hrane morati da se odrekne svojih slatkih “grehova”. Ali kako?
Prepoznajte okidače: Napišite spisak nezdravih namirnica za kojima žudite i momente u kojima ste u iskušenju. Zapamtite šta ste napisali i izbegavajte rizične situacije.
Napravite plan B: Pronađite restorane koji služe zdravu hranu kako ne biste došli u iskušenje kada ne budete imali vremena da kuvate. Izaberite jelo sa mnoštvo povrća i proteina.
Isplanirajte obroke: Ukoliko budete planirali obroke, nećete toliko razmišljati o tome šta biste želeli da jedete, već o tome šta danas imate na meniju. Kuvanje zdravih obroka od sastojka koje volite će učiniti ceo proces mnogo lakšim.
Zapamtite zašto ste počeli: Napravite listu zašto želite da prekinete svoju zavisnost. Uvek je nosite sa sobom i pročitajte kada vam motivacija oslabi.
Još jedan bitan korak – prihvatanje
Bitno je da shvatite da je novi način ishrane vaš životni izbor, a ne dijeta. Naglo smanjivanje unešenih kalorija ili pokušaji da što pre smršate će učiniti ceo proces mnogo težim. Ukoliko i dalje niste sigurni da li je menjanje načina ishrane vredno žrtve, napravite listu “za i protiv”.
Na primer:
Za: Smršaću. Živeću duže. Imaću više energije. Neću se više osećati kao da hrana kontroliše moj život.
Protiv: Neću moći da jedem sladoled. Neću jesti kolače za Božić. Moraću da objašnjavam ljudima zašto ne jedem određenu vrstu hrane.
Napišite sve stavke bez obzira koliko vam zvuče površno. Onda pročitajte obe liste i zapitajte se šta će unaprediti kvalitet vašeg života.
Šta ako ipak pokleknem?
Ukoliko izgubite kontrolu i prekršite svoj plan ishrane, budite sigurni da niste jedini. Teško je boriti se sa zavisnošću sam. Tu na scenu stupaju zdravstveni stručnjaci, psihoterapeuti i grupe podrške.
Možete pronaći forum na internetu koji se bazira na ovoj temi i na taj način stupiti u kontakt sa pojedincima koji dele vaš problem. Oni će vas motivisati i dati vam korisne savete. Ko zna, možda ćete jednog dana vi pomoći nekome.
Preuzeto sa www.layups.com